Kampreferat: St. Croix – Holmlia (9–3)
Treningskamp, 1. div. øst menn – 05.09.2026
Guttæne leverte en overbevisende forestilling i sesongoppkjøringen og vant hele 9–3 hjemme mot Holmlia. Kampen bar preg av et hjemmelag som var både mer strukturert, mer effektivt og langt mer disiplinert enn gjestene, som slet tungt med både undertall og defensiv kontroll. Dessuten virket det som de nye reglene i innebandy ikke akkurat var pugget så mye på 😉
NIF`s råd og anbefalinger til norsk idrett i forbindelse med kong Haralds bortgang ble fulgt med sorgebånd og 1 minutts stillhet før kampen. Dommerparet Berg og Berg samlet lagene på begge sider og sjeldent har det vært så stille i Borgehallen. En fin og verdig markering.

Beklager til Aktivitets byen for å dekke over reklamen 😉

1. periode – Vi tar kommandoen (2–1)
St. Croix åpnet kampen med høy intensitet og fikk tidlig betalt. Etter bare 55 sekunder tester hjemmelaget Holmlia-keeper Thormod Gjærdingen, og kort tid etter kommer kampens første scoring: Daniel Nyseth Svendsen setter 1–0 etter 01:28, godt plassert og med presisjon som parkerer keeperen.
Hjemmelaget fortsetter å male på, og Holmlia får knapt puste mellom skuddene. Etter flere gode redninger av Harald Nyseth Svendsen og press mot borteburet, dobler St. Croix ledelsen når Stein Morten Johansen scorer til 2–0 etter 13:30, assistert av Oliver Rydström.
Holmlia får et lite håp mot slutten av perioden da Henrik Aspaas reduserer til 2–1 etter 19:24, men vi går til pause med full kontroll.

2. periode – Full dominans og målshow (8–1)
Andre periode blir en ren maktdemonstrasjon fra våre sortkledde.
Allerede etter 56 sekunder øker Daniel Nyseth Svendsen til 3–1, assistert av Christoffer Tenold. Derfra går det slag i slag:
- Daniel Lennart Eriksson setter 4–1 i overtall etter flott forarbeid av Stein Morten Johansen.
- Victor Olofsson banker inn 5–1 etter 06:15.
- Stein Morten Johansen scorer sitt andre for dagen og øker til 6–1 etter 10:01.
- Isaac André Holm følger opp med to scoringer på rad — 7–1 og 8–1 — begge etter sterke angrep og gode kombinasjoner.
Holmlia pådrar seg flere utvisninger (igjen de nye reglene, unødvendig kontakt med målvakt straffes) og klarer ikke stå imot trykket. Våre gutter styrer alt, og perioden ender 6–0 i målprotokollen.

3. periode – Kontrollert avslutning og markering av styrkeforskjell (9–3)
Holmlia får en tidlig redusering ved Henrik Aspaas til 8–2, men det endrer lite på kampbildet. Gjestene mister hodet og pådrar seg tre utvisninger samtidig på 08:32 — fysisk spill, protest og mer protest (det straffer seg) og vi utnytter overtallet umiddelbart.
Daniel Nyseth Svendsen fullfører hattricket sitt og setter 9–2 etter 09:54, igjen med Daniel Lennart Eriksson på assist.
Holmlia får en sen trøstemål til 9–3 ved Nicklas Regin, men St. Croix holder kontrollen helt inn og avslutter kampen med solid defensiv struktur og flere gode redninger av Harald Nyseth Svendsen.
Vi takker Holmlia for kampen og ser fra til å komme til Holmlia idrettshall 10/10 da vi møtes i seriespill.

Kampens profiler
- Daniel Nyseth Svendsen – 3 mål, kampens mest effektive spiller
- Isaac André Holm – 2 mål, sterk i duellspillet
- Stein Morten Johansen – 2 mål, 2 assist, toneangivende i angrep
- Harald Nyseth Svendsen – solid og stabil i mål gjennom hele kampen
- Kred til dommerne som tar i bruk de nye reglene direkte. Det er bare å pugge og vende seg til de. Sverige har fulgt de en sesong allerede. Tydelig at begge lag hadde fått med seg at alle spiller på benken skal sitte, det overrasket undertegnede 🙂 dette går nok veldig bra etter hvert, bare å sette penger på hvilken målvakt som scorer det første målet nå 🙂

Oppsummering
St. Croix viser at laget er i rute før sesongstart: høyt tempo, god bredde i troppen, effektivitet i avslutningene og en klar identitet i spillet. Holmlia sliter tungt med disiplin og struktur, og blir straffet hardt av pirater som aldri firer seil.


Bilder fra kampen:
Foto: Egil Robbestad, alle bilder kan fritt benyttes 🙂

























































